Zabytki

Twierdza Belvedere

Twierdza Belvedere, położona na wzgórzu za ogrodami Boboli, jest często określana jako „najpiękniejszy taras we Florencji». Latem odbywają się tu wystawy i festiwale. Szósty mur miejski, zbudowany w XIV wieku, zawierał bastion po stronie Bramy San Giorgio: na tym bastionie została zbudowana w latach 1590 i 1595 roku twierdza poświęcona Najświętszej Marii Pannie, ale lepiej … Continue reading »

Categories: Zabytki | Komentarze są wyłączone

Galeria Palatina

Galeria Palatina w Palazzo Pitti wzięła swoją nazwę od panującej w nim rodziny. Została otwarta dla publiczności przez Leopolda Lotaryngii w 1828 roku. Jej obecny układ zachowuje charakter prywatnej galerii z bogatą kombinacją dekoracji wnętrz i bogatymi ramami obrazów zamówionych przez samych Medici. W przeciwieństwie do większości muzeów powstałych w ostatnich czasach, układ Galerii Palatina … Continue reading »

Categories: Zabytki | Komentarze są wyłączone

Palazzo Pitti

Budowę Palazzo Pitti rozpoczęto w drugiej połowie XV wieku na zlecenie Luca Pitti, ale dokończono go po jego śmierci w 1472 roku. Pałac został najprawdopodobniej zaprojektowany przez Filippo Brunelleschi (1377-1446) i zbudowany przez jego ucznia Luca Fancelli. Oryginalna konstrukcja o dwóch kondygnacjach powyżej parteru z pięcioma oknami na każdym piętrze, została zakupiona w 1550 roku … Continue reading »

Categories: Zabytki | Komentarze są wyłączone

Palazzo Davanzati

Palazzo Davanzati to muzeum pełne historycznej atmosfery, a jednocześnie obraz dziejów i kultury florenckiej, w szczególności w odniesieniu do aspektów związanych z życiem w rodzinie. Pokoje recepcyjne ozdobione antycznymi meblami, które wykorzystywano do spotkań, małe, prywatne studia, jadalnie wykorzystywane przy towarzyskich okazjach, sypialnie z dekoracjami ściennymi i tętniąca niegdyś życiem kuchnia. Pałac został zbudowany około … Continue reading »

Categories: Zabytki | Komentarze są wyłączone

Kaplica Medyceuszy

Kaplica Medyceuszy stanowi część monumentalnego kompleksu San Lorenzo. Kościół San Lorenzo stał się mauzoleum rodziny Medyceuszy aż do momentu wygaśnięcia linii. Giovanni de ‘Bicci de’ Medici (zmarł w 1429) był pierwszym, który chciał być pochowany wraz z żoną Piccarda w małej zakrystii Brunelleschiego. Później, jego syn Cosimo Starszy, został pochowany w przejściu kościoła. Projekt grobu … Continue reading »

Categories: Zabytki | Komentarze są wyłączone

Korytarz Vasari

Korytarz Vasari to kilometrowy pasaż, który łączy Galerię Uffizi z Palazzo Pitti. Obecnie korytarz nadal stanowi łącznik pomiędzy tymi dwoma budynkami, ale stanowi jednocześnie małe muzeum, odrębne od słynnej Galerii Uffizi. Wejście do korytarza znajduje się na pierwszym piętrze w Galerii Uffizi za nieoznakowanymi drzwiami. Prawdopodobnie większość osób odwiedzających Uffizi nawet nie wie, że za … Continue reading »

Categories: Zabytki | Komentarze są wyłączone

Muzeum Narodowe San Marco

Budynek, w którym mieści się muzeum (zostało otwarte dla publiczności już w 1869 roku) to stary klasztor Dominikanów, odrestaurowany i powiększony do obecnych rozmiarów dla Cosimo de ‘ Medici Starszego przez architekta Michelozzo (1396-1472). Konsekrowany w 1443, był miejscem żarliwej działalności religijnej i gościł takich osobistości jak S.Antonino Pierozzi, biskup Florencji, Beato Angelico (1400-1450 ), … Continue reading »

Categories: Zabytki | Komentarze są wyłączone

Muzeum Narodowe Bargello we Florencji

Muzeum Narodowe we Florencji znajduje się w jednym z najstarszych budynków tego miasta, pochodzącym z 1255 roku. Początkowo siedziba Capitano del Popolo (kapitan osób), później Podestà, a w XVI wieku rezydencja Bargello, szefa policji (od niego to pałac wziął swoją nazwę). W XVIII wieku pałac był wykorzystywany jako więzienie. Jego ściany były świadkiem ważnych epizodów … Continue reading »

Categories: Zabytki | Komentarze są wyłączone

Bazylika San Miniato al Monte

Jest to najstarsza zachowana budowla sakralna we Florencji, położona jest na wyniosłym wzgórzu, od południa górującym nad doliną rzeki Arno. Spacer spod bazyliki do centrum to odległość niecałych 2 kilometrów zajmuje ok. pół godziny. Warto, aby osoby, które wybrały Florencję, jako pomysł na wakacje Włochy, dotarły także tutaj. Zbudowany w okresie pomiędzy XI a XIII … Continue reading »

Categories: Zabytki | Komentarze są wyłączone

Kościół Św. Ambrożego

Jedną z najstarszych budowli we Florencji jest kościół pod wezwaniem św. Ambrożego. Kościół Sant’Ambrogio to gotycka świątynia pochodząca z XIII wieku. Pierwsze wzmianki na temat kościoła Św. Ambrożego pojawiły się już w X wieku, kiedy to właścicielami ziemi, na której stoi kościół zostały siostry benedyktynki. Do kościoła przylega klasztor wraz z kościołem Wniebowzięcia NMP. W … Continue reading »

Categories: Zabytki | Komentarze są wyłączone